انعقاد قراداد جمع‌آوری پساب فاضلاب بندرعباس،‌ تبدیل تهدید به فرصت

به گفته استاندار هرمزگان، انعقاد 6 قرارداد فروش پساب بازیافت شده فاضلاب شهر بندرعباس به صنایع مولد، تهدید را به فرصت تبدیل کرده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت تامین و توسعه زیرساخت خلیج فارس، ظهر روز یکشنبه (1 مردادماه) طی مراسمی در استانداری هرمزگان با حضور مدیران شرکت های پالایش نفت بندرعباس، مادکوش، صبا فولاد خلیج فارس و شرکت تامین و توسعه زیرساخت خلیج فارس، سه فقره قرارداد فروش پساب بازیافت شده به صنایع مولد امضا و مبادله شد.

«مهدی دوستی» استاندار هرمزگان در این رابطه اذعان داشت: اجرای طرح جمع‌آوری پساب فاضلاب بندرعباس و در اختیار گذاردن آن برای صنایع، تهدید را به فرصت تبدیل کرده است، بدین ترتیب با اتمام این طرح، از ورود پساب فاضلاب به دریا جلوگیری شده و بخشی از مشکل صنعت نیز برطرف می‌شود.

استاندار هرمزگان در حاشیه این مراسم گفت: امروز سه قرارداد در خصوص اجرای این طرح به امضا رسید که یک قرارداد بانکی و سه قرارداد با صنایع بود.

مهدی دوستی افزود:‌ فاضلاب یکی از چالش‌های اساسی شهر بندرعباس بود که حتی به پیشران اقتصادی هرمزگان یعنی گردشگری هم آسیب می‌زد.

وی یادآور شد: بخشی از قراردادها سال گذشته امضا و امروز هم سه قرارداد دیگر امضا شد و در مجموع برای ۷۰ هزار متر مکعب از روزانه 85 هزار متر مکعب پساب فاضلاب بندرعباس قرارداد منعقد شد.

دوستی گفت: منابع این قراردادها که سه قرارداد با صنایع بسته و یک قرارداد در قالب مشارکت مدنی با بانک ملی منعقد شد کمک بسیاری برای این طرح است.

وی ادامه داد:‌ با توجه به محدودیت منابع به‌کارگیری از روش‌های نوین تأمین مالی یکی از راه‌های پیش برنده بوده و در همین مدت کوتاه میزان پیشرفت طرح از صفر به ۳۰ درصد رسیده است.

استاندار هرمزگان با بیان اینکه افزون‌بر ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان قرارداد اجرایی منعقد شده است، خاطرنشان کرد: تعهد بانک ملی یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بوده که از ۴۷۰ میلیارد تومان مرحله اول حدود ۱۲۰ میلیارد تومان پرداخت شده است.

دوستی بیان کرد: یعنی ۲ قسط این قرارداد پرداخت شده که در نوع خود جالب است، چونکه به طور معمول پرداخت‌ها پس از انعقاد قرارداد آغاز می‌شود.

وی تصریح کرد:‌ اما در این طرح ۱۲۰ میلیارد تومان پرداخت و تبدیل به کالا و خدمات شده است و یکهزار و ۱۰۰ میلیارد تومان هم برای گام بعدی در نظر گرفته شده که در مراسمی و فرآیندی که طی می‌شود به امضا خواهد رسید.

استاندار هرمزگان بیان کرد: بخش دیگری هم حدود ۱۴ هزار و ۷۰۰ متر مکعب پساب باقی‌مانده است که باید با یکی از صنایع قرارداد آن امضا و پرونده مالی طرح بسته شود.

دوستی اضافه کرد: صنایعی که امروز قرارداد امضا کردند شامل پالایشگاه نفت بندرعباس، صبا فولاد و فولاد مادکوش می‌شود،‌ اکنون ایمیدرو مالک ۱۵ هزار متر مکعب در روز است و برای باقی‌مانده متقاضی وجود دارد و دغدغه متقاضی وجود ندارد.

وی افزود: ضمن اینکه امیدواریم بتوانیم از ظرفیت بانک توسعه اسلامی هم برای این طرح استفاده کنیم و پرونده پساب فاضلاب بندرعباس بسته شود.

دوستی خاطر نشان کرد: فاضلاب بندرعباس هم طرح گرانی است چونکه آب شور دریا تبادل‌هایی با فاضلاب دارد و آب با شوری بالا وارد فاضلاب می‌شود.

وی گفت: بدین ترتیب مجبور هستیم بسته‌های شیرین سازی را در فاضلاب پیش‌بینی کرده و باید یک مرحله شیرین سازی انجام شود،‌ مدت اجرای طرح سه ساله پیش‌بینی شده که ۲ سال از زمان آن باقی‌مانده و امیدواریم در زمان وعده داده شده به اتمام برسد. مساله‌ای هم در زمینه گسترش شبکه فاضلاب وجود دارد،‌ چون اکنون بنا داریم بخشی از بافت فرسوده که در طرح نبودند و ساخت و سازهایی که انجام می‌شود را هم به این طرح اضافه شود.

گفتنی است؛ در این مراسم قرارداد مشارکت مدنی بانک ملی ایران با شرکت تأمین و توسعه زیرساخت خلیج فارس در راستای اجرای طرح ارتقا و نوسازی تصفیه خانه فاضلاب شهر بندرعباس منعقد و مبادله شد./ایرنا

لینک کوتاه:

مطالب بیشتر

دعوت به همکاری

به استحضار می رساند شرکت تامین و توسعه زیرساخت خلیج فارس جهت تکمیل کادر فنی خود از میان واجدین شرایط دعوت به همکاری می نماید،

الحاقیه شماره یک آگهی مناقصه خرید، ساخت، نصب، راه اندازی تجهیزات ایستگاه پمپاژ پساب تصفیه شده فاضلاب شهر بندرعباس

كليه مناقصه گران محترم پيرو فراخوان آگهي مناقصه با موضوع «خريد، ساخت، نصب و راه اندازي تجهيزات ايستگاه پمپاژ پساب تصفيه شده فاضلاب شهر بندرعباس» بدينوسيله

پیمایش به بالا